wstecz
Nowości
2018-03-09

Jak dobrać buty dla dziecka

Duże znaczenie na zdrowie mają stopy dziecka - zmieniają się szybkim tempie, jak budowa ciała, utrzymują stabilnie na gruncie i pozwalają na poznawanie świata już od najmłodszych lat. Dlatego ważna jest wiedza na temat ich wzrostu i rozwoju. Dziś radzimy krok po kroku, jak dobrze dobrać buty dla dziecka.

Stopy od momentu urodzenia są bardzo miękkie i ruchliwe. W tym okresie obuwie nie jest jeszcze konieczne. Najlepiej ograniczyć się do skarpetek z antypoślizgowymi spodami - nie będą one krępować ruchów. Ważne jest, aby w tym pierwszym okresie zapewnić stopom luz oraz swobodę.

W ciągu pierwszych 24 miesięcy życia dziecko przyjmuje postawę pionową. Po opanowaniu raczkowania, szuka wsparcia, które pozwoli stanąć na nogach. Oczywiście gotowość do kolejnego etapu rozwoju może rozwinąć się w różnym okresie. Ważne jest, aby w tych momentach przejściowych dziecko miało jak najlepiej dobrane obuwie. Dziecięce buty powinny być lekkie, wykonane z naturalnych, przewiewnych i przyjemnych w dotyku materiałów, a ich podeszwa elastyczna i antypoślizgowa, aby zabezpieczyć krok na każdym podłożu.

Zbyt małe buty stanowią przeszkodę w szybkim rozwoju stóp dziecka, natomiast zbyt duże nie zapewnią właściwego podtrzymania i mogą powodować niewłaściwą postawę i ruch. Dlatego kluczowy jest prawidłowy dobór obuwia do wieku i rozmiaru stopy. Mała stópka rośnie w oczach i szybko się zmienia. Obserwuj jej wzrost i miej na uwadze, że buty powinno się wymieniać:

-od 1 roku do 3 lat - co około 2 miesiące
-od 3 do 6 lat - co około 3-4 miesiące
-od 6 do 10 lat - co około 4-5 miesięcy

Stopa rośnie przeciętnie ok. 1 cm rocznie. Mierz więc na wszelki wypadek stopę co 3 miesiące, aby mieć pewność, że Twoje dziecko nie nosi za krótkich butów, nie obcierają stopy i nie ograniczają ruchu.

Na stronie www.mivo.pl znajdziesz obuwie doświadczonych marek, które specjalizują się w tego typu obuwiu dla najmłodszych. Aby zapewnić wsparcie przy pierwszych krokach bez szkodliwego ucisku stóp, zalecane są buty sięgające nieco ponad kostkę, ale nie za wysoko, aby utrzymać stabilnie stopy i zapobiec ich zsuwaniu. Buty mają kontakt z delikatnymi stopami dziecka, dlatego ważne jest, aby były lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Przy niestabilności konieczne jest usztywnienie pięty, które wspomaga prawidłowe ułożenie palców oraz szeroki i wysoki czubek, który pozostawia właściwą przestrzeń na ułożenie palców i swobodny ruch. Te wszystkie cechy posiadają dziecięce buty Primigi. Elastyczność, lekkość, możliwość oddychania, wytrzymałość i miękkość - te główne podstawy Primigi System, a więc specjalnego systemu projektowania, sprawiają, ze buty Primigi są chętnie wybierane przez troskliwych rodziców.

Warto też zapoznać się z naszą polską marką Emel. Skórzane, lekkie, posiadają szeroki wybór modeli, które można nosić od najmłodszych lat. Każdy model został wykonany własnoręcznie, ponieważ żadna maszyna nie jest w stanie wyczuć naprężeń delikatnych skór, które je pokrywają. Firma Emel posiada najważniejsze certyfikaty i nagrody świadczące o jakości i bezpieczeństwie produkowanych butów. Miękkie skóry zostały połączone z podeszwami, które polska marka samodzielnie projektuje i wytwarza. Jest to niezwykle ważne, ponieważ delikatna dziecięca stopa musi być otoczona bardzo miękkimi, naturalnymi materiałami. Profilowanie przy śródstopiu i perforowanie zapewniają idealne dopasowanie oraz odpowiednią wentylację.

Należy pamiętać, że w przypadku butów profilowanych powinno się zachować zapas do 2 mm, ponieważ stopa musi dokładnie dopasować się do profilowania. W przypadku zwykłych butów dopuszczalna różnica to 6-10 mm.

Wygodne rozwiązania stosuje także marka Superfit. Specjaliści z działu pediatrii i ortopedii wystawili jej aż 98% pozytywnych opinii. Noski w sandałach na lato są zagięte ku górze - to ułatwi poruszanie się oraz zapobiegnie kontaktowi delikatnych palców z podłożem. Technologia Gore-Tex najczęściej zawarta w obuwiu na wymagającą pogodę jesienią i zimą sprawia, że buty są wodoodporne oraz wiatroszczelne, jednocześnie przepuszczając parę wodną. Usztywnione zapiętki pełnią bardzo ważną funkcję podczas rozwoju i ruchu małych stóp.

Dziecięce buty Biomecanics posiadają specjalną podeszwę stożkową z usztywnieniami, tzw. stabilizatorami, które kontrolują boczny ruch stopy. Wycięcie na piętę Achillesa sprawia, że tył butów jest idealnie dopasowany i żaden element konstrukcji nie będzie obcierać.

Na rynku istnieją także specjalne, profilaktyczne buty, które wspierają młode stópki już od najmłodszych lat, np. polskie Danielki czy Gucio. Dziecięce buty Danielki to pierwsze rehabilitacyjno-profilaktyczne buty dla dzieci wykonane z naturalnych skór i wysokiej jakości materiałów. Ich niewątpliwym atutem jest fakt, że mogą być noszone zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Profilaktyka będzie zapewniona już od pierwszych kroków. Uwagę przykuwają dwa typy podeszwy, które współpracuja z naturalnym ruchem i dbają o bezpieczeństwo dziecka. Pierwsza to specjalna podeszwa styrogumowa, która zwiększa swoją elastyczność podczas użytkowania i łatwo dopasowuje się do sprawności ruchowej dziecka. Drugi typ to podeszwa termokauczukowa, która posiada specjalną śródstopno-paliczkową linię zgięcia. Ułatwia to pracę stopy. Dodatkowo jest antypoślizgowa i nadaje się do użytku na zewnątrz. Zdobią ją cyferki.

Gucie to także polska marka. Dziecięce buty Gucio mają przemyślaną i dokładnie dopracowaną konstrukcję o profilaktycznych właściwościach. Zewnętrzny szew wzmacnia je, a zapięcie ze ściągającym klipsem dopasowuje buty do stopy. Charakterystyczna żółta podeszwa zachodząca na piętę posiada patent - dopasowuje się do indywidualnej szerokości pięty, współpracując ze stopą i prawidłowo naprowadzając kość piętową na staw skokowy.

Pamiętaj, że często pierwszy dobór obuwia ma wpływ na dalsze losy stopy dziecka, dlatego tak ważna jest wiedza na ten temat.

Wasze komentarze
Podziel się
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych - tak, aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel